:: دوره 10، شماره 4 - ( 1397 ) ::
جلد 10 شماره 4 صفحات 170-137 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی الگوی دانشگاه نوآور در چارچوب اکوسیستم نوآوری در ایران
شیوا جوانمردی*1، عباس عباس پور1، علی خورسندی طاسکوه1، سعید غیاثی ندوشن1
1- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (3042 مشاهده)
امروزه با توجه به تأکیدهای که روی توسعه پایدار و ارگانیک و پویایی اجزاء اکوسیستم نوآوری می­شود و با توجه به اینکه همه نهادهای اکوسیستم نوآوری کشور در قالب یک پیکر، ملزم به همکاری و هماهنگی در راستای سوق دادن کشور در مسیر نوآوری، علم و فناوری هستند؛ وجود دانشگاه نوآور به‌عنوان یکی از اصلی­ترین اجزای اکوسیستم نوآوری حائز اهمیت است. با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و تغییرات سریع محیطی، ازجمله ورود فناوری­های مختلف و روزآمد به بازار و شکل­گیری رقابت سخت بین عاملان اقتصادی مختلف، و در راستای توسعه و رشد اقتصادی، سازمان­های مختلف و ازجمله دانشگاه­ها، اگر بخواهند به رشد و توسعه و حیات خود به‌عنوان نقشی که در اکوسیستم نوآوری در راستای توسعه علم و فناوری و پاسخگویی به نیازمندی­های جامعه دارند، پاسخ دهند، ملزم به انطباق هر چه بیشتر با محیط و تشویق کارکنان خود به نوآوری و خلاقیت و حرکت به سمت تبدیل‌شدن به یک دانشگاه نوآور هستند. پژوهش حاضر باهدف طراحی الگوی دانشگاه نوآور در چارچوب اکوسیستم نوآوری در ایران و تعیین اجزای اکوسیستم نوآوری و دانشگاه نوآور انجام گرفت.
روش­شناسی: روش‌شناسی پژوهش از نوع گراندد تئوری بود. جامعه آماری این پژوهش را کلیه مدیران و اعضای هیئت‌علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، مدیران و کارشناسان سازمان پژوهش­های علمی و صنعتی ایران، مدیران و کارشناسان صنایع کوچک و شهرک­های صنعتی ایران، اعضای انجمن جمعیت صنعت و دانشگاه، کارشناسان، مدیران و اعضای هیئت‌علمی عضو دفاتر مرتبط با ارتباط دانشگاه و صنعت، نوآوری و فناوری در دانشگاه­های فنی دولتی، دانشگاه آزاد و فرهنگیان و مرکز تحقیقات و سیاست­های علمی کشور تشکیل می­دادند. روش نمونه­گیری هدفمند و تا دستیابی به حد اشباع نظری بود. مصاحبه­شوندگان از طریق روش گلوله برفی انتخاب و مورد مصاحبه نیمه­ساختمند قرار گرفتند. از روش نمونه­گیری هدفمند و گلوله برفی استفاده شد.
یافته ­ها: مؤلفه­های اکوسیستم نوآوری و دانشگاه نوآور از طریق تجزیه تحلیل نتایج از طریق هم توسط پژوهشگر کیفی و تحلیل محتوای متن مصاحبه­ها و کدگذاری سه مرحله­ایی بر اساس روش نظریه داده بنیاد(GT) و هم با استفاده از نرم­افزار مکس کیو دی ای10 ، تعیین و تبیین گردید.
نتیجه­ گیری: درنهایت الگوی اکوسیستم نوآوری و دانشگاه نوآور طراحی و تحلیل مربوط به اثربخشی الگو آورده شد.
 

واژه‌های کلیدی: اکوسیستم نوآوری، دانشگاه نوآور، علم و فناوری، نوآوری، خلاقیت
متن کامل [PDF 950 kb]   (2429 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 4 - ( 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها